Boks – sport z tradycjami, który może uprawiać każdy

0

Chyba każdy pamięta walki bokserskie naszych polskich „ciężkich”, toczone o pasy największych federacji. Dziś, gdy ich posiadaczami nie są już bracia Kliczko, coś w tym sporcie się zmieniło. Niektórzy nawet sądzą, że to oni byli ostatnimi, prawdziwymi „ciężkimi”, którzy swoją karierę zaczynali w latach 90. a więc w złotych czasach boksu zawodowego.

Z domu na światowe ringi

Dziś rzecz jasna szanse na to, by określony zawodnik – amator wszedł na szczyty tego sportu jest znikoma. Odniesienie sukcesu w poszczególnych „dywizjach” jest – bez wsparcia całego sztabu osób – po prostu znikome. Mimo to chyba każdy, przypadkowo zapytany miłośnik boksu stwierdzi, że pieniądze są dla niego wartością drugorzędną. Z punktu widzenia pasjonata największą wartością są ciągle odnoszone sukcesy, rozwój i zdobywanie nowych umiejętności.

Boks – sport z tradycjami

Nie ulega wątpliwości, że boks to sport z tradycjami. Uprawiano go już w starożytnej Grecji, gdzie był jedną z dyscyplin ówczesnych igrzysk olimpijskich. Co ciekawe, jego starożytna forma praktycznie w niczym nie różniła się od tego, z czym do czynienia mają dzisiejsi bokserzy. Wytyczone pole, odpowiednio zabezpieczone dłonie i – co ważne – niezwykle proste zasady, to domena tego skądinąd dość brutalnego sportu. Dziś dyscyplina ta stoi na znacznie wyższym poziomie, a spróbować w niej swoich sił może praktycznie każdy.

Dlaczego warto uprawiać boks?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto rozpocząć swoją przygodę nie tylko z profesjonalnym, ale i amatorskim boksem:

  1. Tężyzna fizyczna – umiejętność skutecznego wyprowadzania ciosów to tylko jeden z wielu aspektów tej dziedziny sportu. Razem z dłońmi (a w zasadzie z pięściami) współpracują tu nogi, tułów i przede wszystkim głowa, gdyż muszą być one wyprowadzone w sposób umiejętny i świadomy.
  2. Wytrzymałość – boks wagi ciężkiej to jedna z najbardziej widowiskowych dziedzin sportu. Często ludzie zastanawiają się, jak dany bokser może znieść tyle ciosów na głowę i korpus. Umiejętność ta jest efektem wieloletnich ćwiczeń, których celem jest wyuczenie się określonych zachowań.
  3. Samozaparcie – efektywna nauka boksu to również umiejętność kontrolowania tego wszystkiego, co dzieje się w głowie zawodnika. Ambicja, pewność siebie i ciągłe pragnienie rozwoju, to jedne z najefektywniejszych stymulatorów zawodników.

Sport dla wszystkich

Boks rozumiany jako jedna z wielu dziedzin sportu, to dyscyplina, którą może uprawiać każdy. Mało tego – zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt ogranicza się wyłącznie do worka treningowego (około 70 kg), a także rękawic i w miarę luźnej odzieży. Z biegiem czasu można zainwestować w bardziej zaawansowane akcesoria, dzięki którym boksowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Oczywiście sport ten należy uprawiać również pod okiem doświadczonego trenera. Zajęcia takie organizowane są m.in. w miejscowości Marki.

Czy boks jest niebezpieczny? W pewnym sensie tak. Ale uprawiany w sposób profesjonalny i całkowicie bezpieczny, zaowocuje zdecydowanie większą siłą fizyczną i pewnością siebie.

Boks Marki

#SportPlus to nowy klub bokserski zlokalizowany w Markach. Zapraszamy na treningi mężczyzn, kobiety i dzieci, początkujących i amatorów. Nasi trenerzy to pasjonaci boksu z wieloletnim doświadczeniem. Mistrzowie Polski, olimpijczycy i trenerzy mistrzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *