Kickboxing czy Muay Thai? Podobieństwa i różnice

0

Sztuki walki są niezwykle pasjonujące, obecnie można liczyć na szeroki wybór, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Sporą popularnością cieszy się tajski boks i kickboxing. Pomimo wielu podobieństw jest też mnóstwo różnic między tymi dwoma aktywnościami fizycznymi. Pojawia się jednak pytania, jaki sport wybrać, jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę ze sztukami walk. W obu przypadkach można liczyć na rozwijanie rozmaitych umiejętności, do walki angażuje się całe ciało.

Muay Thai czy kickboxing? Oto jest pytanie!

W przypadku Muay Thai mówi się, że jest to sztuka 8 kończyn, bo zawodnicy mogą uderzać dłońmi, łokciami, kolanami, nogami. Kickboxing nie daje pełnej swobody, trzeba ograniczyć się do wykonywania konkretnych ruchów, często tylko kopnięć i ciosów powyżej pasa. Nie można używać łokci, rzuty traktuje się jako faule. W tajskim boksie bardzo często wykonuje się ataki z pozycji klinczu, w kickboxingu można pozwolić sobie na to tylko raz. Oba sporty różnią się postawą i pracą nóg. Tempo walki jest wolniejsze niż w kickboxingu. W tajskim boksie stosuje się postawę uderzającą, a największy ciężar ciała przypada na tylną nogę, co przekłada się na szybkie kopnięcia i skuteczne blokowanie. Charakterystyczny jest skok zaciskający, dąży się do kontrolowania górnej części przeciwnika. Zastosowanie postawy klinczowej pozwala na wykonywanie wszechstronnych uderzeń. Za pomocą ruchów nóg można skutecznie powalić przeciwnika i to na różne sposoby. W Muay Thai znaczenie ma to, aby poruszać się do przodu i nie powinno stosować się ruchów odwrotowych. Wycofywanie się z wroga jest źle postrzeganie.

Czym się różnią te dwa sporty?

Pozycja kickbokserów to połączenie postawy Muay Thai i boksu. Ciężar ciała zostaje równomiernie rozłożony na obie nogi, biodra pozostają odwrócone od przeciwnika. W kickboxingu można zauważyć mniejszą pracę nóg niż w tajskim boksie. Od początku walki przyspiesza się tempo i nie spowalnia ono do samego końca. Stosowane są ruchy unikowe podczas wychodzenia z zasięgu przeciwnika i agresywne w celu natarcia na niego. W Muay Thai duży nacisk kładzie się na ochronę przed uderzeniami i łokciami. Przyjmowana pozycja zawodnika pozwala mu na wykonywanie natychmiastowego uniesienia nogi prowadzącej. Podczas obrony stosuje się ruchy z boku na bok i odchylenia do tyłu. W kickboxingu wykonuje się sporo ruchów głową, aby uniknąć ciosów. Ręce są uniesione nad brwiami podczas obrony, łokcie przyklejone do ciała. W tajskim boksie stawia się przede wszystkim na kopnięcia niż na ciosy wykonywane rękoma. Z kolei w kickboxingu zawodnicy skupiają się na wykorzystaniu rąk i nóg w równym stopniu.

Treningi Kickboxingu i Muay Thai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *