MMA – wymagająca dyscyplina, która stale zyskuje na popularności

0

W obecnych czasach bardzo popularny wśród wielu zawodników stał się trening MMA, czyli trening mieszanych sztuk walki. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej wymagającej dyscypliny, a także zapoznać się z jej korzystnym wpływem na człowieka.

Co to jest MMA?

MMA to mieszane sztuki walki, czyli sport, w którym wykorzystywane są dość zróżnicowane techniki. Pochodzą one z różnych dyscyplin, dlatego ich spektrum jest takie szerokie. MMA to sport przebiegający w bardzo widowiskowej formie, dlatego sposób prowadzenia działań najczęściej robi duże wrażenie na osobach je obserwujących. Jest to możliwe dzięki dowolnemu doborowi chwytów oraz technik. Mogą być one zaczerpnięte z takich dyscyplin, jak zapasy, judo, boks, kick-boxing, a także ju-jitsu.

Zasady MMA

Mieszane sztuki walki dopuszczają stosowanie zróżnicowanych technik oraz chwytów, jednak podczas nich należy również przestrzegać pewnych określonych zasad. W ramach walk możliwe są działania zarówno na parterze, jak i w stójce. Oprócz tego dozwolone są dowolne akcje wobec przeciwnika, wśród których można wymienić rzuty, duszenia, ciosy, kopnięcia, a także dźwignie. Jednak zakazane są wszelkie działania, które mogą zagrażać bezpieczeństwu przeciwnika, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę kręgosłupa oraz głowy, a także miejsc intymnych.

Taktyka w MMA

Mieszane sztuki walki mogą być realizowane z wykorzystaniem dość zróżnicowanych taktyk. Wśród nich można wyróżnić następujące:

  • zapaśnik, który charakteryzuje się walką w dość zwartej stójce,
  • parterowiec, który oznacza taktykę w parterze z wykorzystaniem specjalnych chwytów,
  • uderzacz, który cechuje się uderzaniem przeciwnika rękami oraz nogami podczas stania.

Treningi MMA

Z całą pewnością można stwierdzić, że MMA jest dość wymagającą dyscypliną sportową, która wymaga pewnej wiedzy oraz doświadczenia u zawodników. Treningi mieszanych sztuk walki składają się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią podstawowe ćwiczenia sprawnościowe. Natomiast drugą częścią jest nauka określonych chwytów oraz taktyk. Podczas treningów bardzo duże znaczenie mają umiejętności poszczególnych zawodników, dlatego to właśnie na nie kładziony jest nacisk.

Korzyści MMA

Treningi mieszanych sztuk walki bez wątpienia mają szereg korzystnych aspektów dla zawodników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić budowanie siły, a także zwiększanie wytrzymałości organizmu. Oprócz tego treningi MMA mogą również w bezpośredni sposób wpłynąć na poprawę koordynacja ciała, a także polepszenie jego elastyczności. Dzięki temu, że realizowane treningi wpływają na cały organizm, człowiek ma możliwość skutecznego modelowania swojej sylwetki. Warto również wspomnieć, że mieszane sztuki walki mają również bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka, ponieważ poprawiają samopoczucie.

MMA Marki

W klubie #SPORTPLUS w Markach prowadzone są treningi wielu dyscyplin z dziedziny sportów walki, w tym MMA. Zapraszamy na treningi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *