Stretching – dlaczego warto wprowadzić rozciąganie do swojego treningu?

0

Stretchnig to ważny element każdego planu treningowego. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie, ale każdy profesjonalny sportowiec doskonale wie, jak ważna jest rozgrzewka. Ciało musi zostać odpowiednio przygotowane do wzmożonego wysiłku, jeśli chce się uniknąć kontuzji. Niezwykle istotny jest stretching, czyli rozciąganie mięśni, które wpływa korzystnie na kondycję ciała. Można liczyć na zwiększenie elastyczności, usprawnienie krążenia krwi. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że stretching niweluje stres, poprawia sen, ma zbawienny wpływ na stawy. Korzyści płynących z rozciągania jest wiele, czas najwyższy je poznać, a potem przejść od teorii do praktyki.

Co daje stretching?

Wiele osób boryka się ze sztywnieniem mięśni i stawów, czemu można jednak przeciwdziałać. Wystarczy kilkanaście minut rozciągania, aby stopniowo zwiększyć elastyczność ciała. Jeśli ktoś prowadzi siedzący tryb życia, stroni od aktywności fizycznej, to niestety musi liczyć się z tym, że wystąpi szereg nieprzyjemnych dolegliwości typu ból kręgosłupa, spięty kark i migrena. Stretching niweluje napięcie mięśni, rozluźnia je. Za pomocą rozciągania można też poprawić kondycję swoich stawów, z którymi mają problemy już nawet młode osoby. Ponownie wina leży w prowadzeniu niezdrowego trybu życia. Stretching znosi sztywność i napięcie mięśni otaczających stawy, co przekłada się na poprawienie ich ruchomości. Kolejną zaletą będzie usprawnienie krążenia krwi. To z kolei przekłada się na lepsze dotlenienie komórek, wraz z krwią docierają do nich składniki pokarmowe. Można wobec tego liczyć na to, że narządy będą lepiej odżywione, co wpłynie korzystnie na ich pracę.

Dlaczego rozciąganie jest tak ważne?

Rozciąganie ciała sprzyja poprawie samopoczucia, znosi zmęczenie. Kolejną zaletą będzie przeciwdziałanie przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała. Stretching przyczyni się do rozluźnienia i wydłużenia mięśni, dzięki czemu można popracować nad ułożeniem ciała. Warto to zrobić, bo prawidłowa postawa ciała znosi dolegliwości bólowe i ma korzystny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Rozciąganie wpływa korzystnie na sferę psychofizyczną, można je traktować jako medytację. Powolne wykonywanie ruchów przy pełnym skupieniu to skuteczny sposób na zredukowanie stresu, uspokojenie umysłu. Jako że stretching niweluje napięcie, stres i dolegliwości bólowe, to można liczyć na łatwiejsze zasypianie i lepszą jakość snu. Przed treningiem istotna jest rozgrzewka, z kolei po zakończeniu aktywności fizycznej powinno się pamiętać o rozciąganiu. Jest to skuteczny sposób na uchronienie się przed bolesnymi zakwasami, problemami z mięśniami i stawami.

Stretching w #SPORTPLUS Marki

Zapraszamy na treningi stretchingu w naszym klubie. Zajęcia mają na celu polepszenie mobilności i elastyczności mięśni, ścięgien, wieszadeł i stawów. Program treningowy zakłada szczególne uwzględnienie potrzeb osób trenujących sporty walki, ale są to zajęcia dla każdego. Intensywne rozciąganie pozwoli na rozluźnienie przykurczonych mięśni i lepsze efekty na treningach. Harmonogram zajęć jest dostępny tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *