Charakterystyka Muay Thai

0

Wśród popularnych w obecnych czasach sportów walki można wyszczególnić Muay Thai, czyli tajski boks. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z efektami jego trenowania.

Co to jest Muay Thai?

Muay Thai to sport, który nazywany jest tajskim boksem. Należy on do dość brutalnych dyscyplin sportowych, jednak charakteryzuje się również stosunkowo wysokim poziomem skuteczności. W tajskim boksie wykorzystywane mogą być ciosy o różnym charakterze, które są realizowane zarówno z użyciem pięści oraz łokci, jak i kolan oraz goleni. W tej dyscyplinie sportowej największe znaczenie ma właśnie umiejętność zadawania odpowiednich ciosów, a nie technika walki, która ma w tym przypadku znaczenie drugorzędne.

Historia Muay Thai

Muay Thai to sport o wielowiekowej tradycji, który uznawany jest za narodowy sport Tajlandii. Jego początki sięgają już trzynastego wieku. Na początku tajski boks uprawiany był w celach obronnych, głównie przez żołnierzy. Jednak wraz z upływem czasu zaczął stawać się popularny również w innych grupach społecznych, a w tym w niższych warstwach. Zaczęto organizować zawody tajskiego boksu, w których chętnie brali udział liczni obserwatorzy. Zawody odbywały się z uwzględnieniem całego rytuału, a jego zwycięzcy byli w wyjątkowy sposób nagradzani, a także podziwiani przez widzów.

Techniki Muay Thai

Muay Thai to sport walki o charakterze full-contact. Oznacza to, że podczas realizowania działań wykonywane są ciosy w przeciwnika z jak największą siłą. Głównym celem ciosów jest właśnie zadanie konkurentowi bólu, dlatego musi być on przygotowany na każdą ewentualność. Ciosy charakteryzują się wykorzystaniem pięści, łokci, kolan, a także goleni, dlatego mogą być tak bolesne, zwłaszcza jeśli trafią na nieprzygotowaną osobę. Tajski boks uwzględnia również pewne zasady, do których powinni się stosować jego uczestnicy. Przede wszystkim zakazane są uderzenia w najbardziej wrażliwe miejsca na ciele, takie jak głowa.

Efekty trenowania Muay Thai

Treningi Muay Thai z całą pewnością przynoszą bardzo korzystne efekty dla osób, które biorą w nich udział. Przede wszystkim umożliwiają wyrzeźbienie sylwetki, a także odpowiednie wzmocnienie wszystkich partii ciała. Mięśnie zawodnika muszą być mocne, aby miał on możliwość wykonywania odpowiednio silnych ciosów. Oprócz tego podczas treningów tajskiego boksu ćwiczony jest również refleks i szybkość reakcji, a także zwinność oraz gibkość, ponieważ ruchy zawodnika muszą być dość sprawne.

Dla kogo Muay Thai?

Muay Thai to sport walki, który bez wątpienia sprawdzi się w przypadku wielu osób, jednak nie wszystkich chętnych. Przede wszystkim tajski boks przeznaczony jest dla osób, które są zdecydowane na duży wysiłek, zarówno psychiczny, jak i siłowy. Oprócz tego ten rodzaj sportu bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób dość szybkich oraz zwinnych, które nie mają żadnych problemów ze sprawnym poruszaniem się oraz kontrolowaniem swoich ruchów. Oczywiście tajski boks może również w pozytywny sposób wpłynąć na sprawność całego organizmu, a także jego ogólną wytrzymałość.

Muay Thai Marki

#SportPlus to najlepsza szkoła Muay Thai w Markach. Zajęcia prowadzi Andryi Klokov, utytułowany trener i zawodnik tajskiego boksu i kickboxingu. Do naszego klubu łatwo dojedziesz z Ząbek, Zielonki, Radzymina, Wołomina oraz Białołęki, Tarchomina i Pragi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *